Zámek Valtice a Salon vín České republiky
Státní zámek Valtice je bývalým majorátním sídlem rodu Liechtensteinů, čehož obrazem je i rozsáhlost a monumentálnost zámeckého areálu. Zámek sám stojí na nízkém plochém hřbetu východně nad hlavním náměstím města Valtice. Jeho současná podoba pochází z první poloviny 18. století a spojena se třemi významnými příslušníky rodu Liechtensteinů.
Tím prvním je Anton Florian z Liechtensteina (1656-1712), nejvyšší hofmistr na dvoře císaře Karla VI., který coby jeden z nejmocnějších mužů císařství začal přebudovávat renesanční zámek ve Valticích a rezidenční sídlo hodné jeho postavení. Pro tento úkol angažoval Vorarlberského architekta se zkušenostmi z Říma, Španělska a Portugalska Antona Johanna Ospela (1677-1756). Podle jeho projektu se renesanční zámek mění na rozsáhlou barokní rezidenci, rozšiřuje se o části spojené s chovem koní (zimní jízdárna, španělská konírna) a o nové správní budovy.
Po smrti knížete Antona Floriana nastoupil na liechtensteinský trůn kníže Josef Johann Adam z Liechtensteina (1690-1732). S jeho nástupem se mění funkční a umělecký koncept valtického zámku. Kníže Josef Johann totiž tráví daleko více času na svých moravských statcích. S tím souvisí i zbudování několika staveb typu „maison de plaisance“, stejně jako angažování francouzského zahradního architekta Dominiqua Girarda, který vypracoval plány ke hlavní zámecké zahradě. Tyto změny se samozřejmě dotkly i zámku samotného, který se z rezidenčního sídla mění na místo určené k příjemnému pobytu významného aristokrata. Realizace této změny se ujal boloňský architekt Antonio Maria Nicolao Beduzzi (1675-1735). Právě z tohoto období pochází jedna z nejkrásnějších chrámových prostor na Moravě – zámecká kaple ve Valticích, stejně jako symbolické uzavření celé urbanistické koncepce valtického zámku – portálová část vnitřního zámeckého paláce tzv. „Altana“.
Posledním členem liechtensteinského rodu, který významně ovlivnil podobu valtického zámku je kníže Josef Václav z Liechtensteina (1696-1772). Ten jmenuje novým dvorním architektem Antona Erharta Martinelliho (1684-1747), který sice dokončuje stavbu podle Beduzziho předloh, ale styl svého předchůdce poněkud obměňuje a zjednodušuje, což je patrné zejména na boční severozápadní fasádě směrem k Mikulovu. Zároveň byl zbořen starý hrad, který navazoval na dnešní zámek v místech dnešního zahradního průčelí. Součástí zámeckého areálu je park, v němž můžete navštívit tzv. bylinkovou zahrádku, unikátní projekt představující způsob, jakým byly zásobovány zámecké kuchyně.
V areálu zámku sídlí také Národní vinařské centrum, o.p.s., které v zámeckých sklepích provozuje Salon vín České republiky. Salon vín České republiky je nejvyšší soutěží vín v ČR, zastřešuje systém nominačních soutěží. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.
Po vybrání kolekce Salonu vín ČR jsou tato vína nakoupena v množství uvedeném ve statutu a uložena ve sklepních prostorách Národního vinařského centra. Zde jsou k dispozici veřejnosti, která má možnost ochutnat kterékoliv ze zde uložených vín. Vína uložená v Salonu jsou určena k propagaci a podpoře našeho vinařství tím, že široká veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků, má možnost naše nejlepší vína ochutnat na jednom místě a v důstojných podmínkách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém víně i výrobcích, jejichž vína budou v Salonu vín České republiky zastoupena.
Takto uložená vína je možno i zakoupit. Součástí sklepních prostor Národního vinařského centra je také expozice o našem vinařství a vinařských oblastech a také prodejna dárkového balení na láhve, vinařské literatury, degustátorských skleniček, sommelierských potřeb atd.
Kontakt
ZámekNárodní památkový ústav správa státního zámku Valtice
Zámek 1
691 42 Valtice
tel.: +420 519 352 423
email: valtice@npu.cz
web: www.zamek-valtice.cz
Degustační expozice Salonu vín České republiky
tel. : +420 519 352 744 (Recepce)
e-mail: salonvin@vinarskecentrum.cz
web: www.salonvin.cz
Soubory ke stažení

Zajímavosti v cíli
- Monumentální barokní sídlo knížecího rodu Liechtensteinů nabízí instalovanou expozici, ve které se návštěvníci mohou seznámit s reprezentativními prostorami kdysi obývanými knížecí rodinou, to vše za doprovodu dobové hudby, historického šermu a v letní sezóně i s průvodci v dobových kostýmech.
- Samostatným okruhem je zámecký park anglického stylu o rozloze 27 ha, kde lze, kromě unikátní fauny a flóry, nalézt několik drobných stavbiček odkazujících na barokní podobu parku, jakými jsou tzv. Žabí sklep, nebo umělá jeskyně Peklo. Samostatnou atrakcí je bylinková zahrádka u vstupu do parku od zámeckého sklepa.
- Naučná expozice o vinařských oblastech, odrůdách vín, historii vinařství atd.
- Degustační expozice Salonu vín – možnost ochutnávky 100 nejlepších vín ČR
- Bylinková zahrádka Tiree Chmelar
- Unikátní replika barokního divadla
Doprovodné služby
Zámek- Valtické vinné trhy
- Valtické vinařské slavnosti - tradiční setkání milovníků vína ve španělské konírně
- Valtické krojované hody - tradiční spojení folklóru a vína, zimní jízdárna
Salón vín
- Kromě 100 vín Salonu vín jsou v letních měsících také prezentační akce růžových vín, mladých oceněných vín atd.
Prohlídky
I. patro (instalované interiéry)
- Hlavní okruh (55 min.)
- Zámecká kaple
- Barokní zámecké divadlo (45 min.)
Salon vín ČR:
Úterý - čtvrtek 9:30 - 17:00Pátek - sobota 10:30 - 18:00
Neděle (červen - září) - 10:30 - 17:00
(otevřeno celoročně kromě ledna, kdy probíhá příprava expozice nového ročníku.)
Tip na výlet v okolí
- Lovecký zámeček Rendez- Vous (cca 2 km směr Břeclav)
- Vyhlídka Kolonáda na Raistně (cca 2 km směr Schrattenberg)
- Lichtenštejnský dům v Břeclavi
- Nová turistická trasa Napoleon a Lichtenštejnové zde.
- Valtické podzemí - TOP vinařský cíl
Videogalerie
Po stopách Lichtenštejnů na jižní Moravě se můžete vydat v pořadu Kam jedeš? zde a Za tajemstvím Lichtenštejnů zde. Video ze Salonu vín České republiky ke shlédnutí zde.Výlet bez bariér
Degustační expozice je přístupna bezbariérovým vstupem z technického nádvoří (pouze po předchozí telefonické domluvě). Návštěvnický okruh státního zámku Valtice je bezbariérový, handicapovaní návštěvníci však musí počítat s tím, že budou potřebovat pomoc při zdolávání schodů do I. NP, kde okruh začíná.